2016 m. birželio 28 d., antradienis

Hašimoto tiroiditas - ne tik skydliaukės liga

Na, aš ir vėl buvau dingusi, bet ne šiaip sau. Šie metai mane pasitiko su naujais sveikatos iššūkiais, o tuo pačiu atnaujino mano motyvaciją dar labiau pasigilinti į ligų priežastis. Šįkart apie tai, kas man ypač aktualu - apie Hašimoto tiroiditą (ir ne tik).

Kaip jau rašiau anksčiau, Hašimoto tiroiditas man buvo nustatytas 2008 metais, po pirmosios dukros gimimo. Tuo metu jaučiausi labai blogai. Nuotaikų kaitos, baisus nuolatinis nuovargis, nerimas, depresija, ir tas nenumaldomas šaltis, persmelkiantis iki pat kaulų, neleido man džiaugtis nei motinyste, nei šeimyniniu gyvenimu, nei pasiekimais darbe. Man rodės jog kraustausi iš proto ir bijojau kam nors apie tai pasakyti, bijojau būti nesuprasta. Kol vieną dieną neišlaikiau, vos besilaikydama ant kojų pasiprašiau anksčiau iš darbo, nuvykau iki gydytojos ir tą pačią minutę buvau paguldyta į ligoninę ir prijungta prie lašelinės. Įtariama diagnozė - skydliaukės disbalansas.

Tai buvo vasaris. O gegužę diagnozė jau buvo oficiali - hipotireozė (hipotiroidizmas). Tuo metu man niekas nebuvo paaiškinta, tik pasakyta, jog turiu chronišką skydliaukės uždegimą, kuris yra negydomas. Dėl šio uždegimo skydliaukės funkcija yra nusilpusi, t.y. ji negamina pakankamai hormonų, o tai atsiliepia visam organizmui. Tad vienintelis būdas skydliaukės visiškai nenualinti ir pagerinti savo sveikatą yra gerti sintetinius skydliaukės hormonus. Taigi gavau receptą Eltroxin'ui (sintetiniam skydliaukės hormonui T4) ir patarimą bent kas 6 mėnesius pasitikrinti kraują ir pasidaryti skydliaukės ultragarsinį tyrimą. Kadangi su vaistukais nesijaučiau taip gerai, kaip tikėjausi, po poros metų tyrimai atskleidė, kad mano organizme trūksta dar vieno hormono - T3. Taigi gavau dar vieną receptą - Thybon (sintetinį T3 hormoną) ir patarimą nuolat vartoti VitD. Dabar jau turėjau jaustis puikiai. Ir dar gydytojas pridėjo, jog nuo šitų vaistų aš tapsiu patrauklesnė ir netgi mano būsimi vaikai gims gražūs ir protingi. Na, ko daugiau ir norėti :) Tiesiog svajonių receptas! Deja...

Taip jau yra, kad gydytojai žino savo istorijos pusę, t.y. kaip diagnozuoti ligas ir išrašinėti receptus, tačiau dažnai mums pamiršta papasakoti kitą istorijos pusę. Nors per pirmuosius kelis ligos metus apsilankiau pas keletą gydytojų, nė vienas iš jų man nepasakė tikrosios mano diagnozės, t.y. to, kad mano liga yra autoimuninė. Aš visada buvau aktyvus žmogus ir niekad nesitenkinau gydytojų suteikta informacija, pati ieškojau atsakymų. Tačiau prieš 8-erius metus informacijos apie autoimunines ligas buvo labai mažai, o aš jos ir neieškojau, nes buvau susikoncentravusi į skydliaukės susirgimus. Bent trejetą metų aš nesupratau, jog turiu reikalą ne su skydliaukės susirgimu, o su autoimuniškumu. O tai viską keičia iš esmės.

Autoimuniškumas


Auto-, reiškia 'save', tad auto-imuniškumas = imuniškumas pačiam sau, o vaizdžiau - tai organizmo netolerancija pačiam sau ir ataka prieš patį save. Dėl tam tikrų priežasčių organizmo imuninė sistema išsibalansuoja ir sukyla pati prieš save, dažnai pasirinkdama kokį nors vieną organą, tačiau su laiku ataka gali išsiplėsti ir į kitus organus. Hašimoto tiroidito atveju, imuninė sistema gamina antikūnius, kurie atakuoja ir naikina skydliaukės audinius, taip pažeisdami jos funkciją. Kraujo tyrime skydliaukės antikūniai žymimi Anti-TPO, ATPO arba Anti-Tg (anti-Thyroglobulin). Jei jie viršija 30, įtariama skydliaukės autoimuninė liga.

Taigi, gydytojai teisūs sakydami, jog tokiu atveju skydliaukė kenčia nuo uždegimo, ji negali tinkamai dirbti ir dėl to atsiranda hormonų disbalansas ir iš jų perspektyvos skydliaukei reikia 'padėti' organizmą papildant sintetiniais hormonais. Tačiau ką gydytojai pamiršta pasakyti, kad uždegimas yra ne tik skydliaukėje, jis yra visame organizme. Skydliaukės disfunkcija yra tik šio sisteminio uždegimo pasekmė ir tiroidito priežastys glūdi kur kas giliau, nei skydliaukėje.


Anot mokslininkų, Hašimoto tiroiditas (bei kitos autoimuninės ligos) vystosi trimis etapais:

1.  Tylus autoimuniškumas
Šiame etape organizmas jau gamina antikūnius prieš savo paties audinius (Hašimoto atveju prieš skydliaukę). Juos galima aptikti kraujyje, tačiau jie dar neturi įtakos organizmo funkcionavimui ir nepasireiškia jokias simptomais. Šis etapas gali tęstis net 10-15 metų. Jei antikūniai aptinkami šiame etape, pasveikimo galimybės yra didelės. Tai tarsi mums duotas šansas - svarbu laiku jį pastebėti ir tinkamai juo pasinaudoti, kol antikūniai nepradėjo naikinti audinių ir organų.

2. Autoimuninis reaktyvumas
Šiame etape jau prasidėjusi audinių destrukcija, autoimuninis procesas yra aktyvus. Antikūniai pakilę ir jaučiami tam tikri funkciniai sutrikimai, bet kadangi antikūniai dar nesuardė 70-90% organo audinių, oficialiai autoimininė liga nėra diagnozuojama. Tai etapas, kuriame paprastai žmogus sužino, jog turi skydliaukės sutrikimą ir yra pradedamas 'gydymas' sintetiniais hormonais. Tačiau taip pat svarbu, jei ne svarbiau, šiuo metu pradėti gydyti autoimuniškumą, o ne tik palaikyti skydliaukės funkciją, nes negydomas autoimuniškumas progresuoja ir toliau naikina organizmo audinius. Ir kas blogiausia, kad autoimuninės ligos po vieną nevaikšto. Jei jau įsigijot vieną, tai tikimybė įsigyti dar vieną autoimuninę ligą (celiakiją, cukrinį diabetą, Krono ligą, išsėtinę sklerozę, reumatoidinį artritą, žvynelinę, ir t.t.) jums yra 3 kartus didesnė nei tam, kas autoimuniškumo neturi.

3. Autoimuninė liga
Šiame etape gydytojai pagaliau pripažįsta, jog jūsų liga autoimuninė, nes jau aiškiai matoma, kad ne tik antikūniai yra pakilę, bet yra ir ženklus audinių suardymas, organo funkcija stipriai sutrikusi. O kas dabar? Deja, pilnam išgijimui jau per vėlu. Organo nebeatstatysim. Tęsiam jo palaikymą su vaistais. Ir laukiam kol medicinos mokslas atras būdą autoimuninėms ligoms gydyti...

ARBA imam vadeles į savo rankas ir pradedam šalinti priežastis dėl kurių autoimuniškumas ir prasidėjo. Taigi sekantį kartą pažvelgsime į Hašimoto tiroidito (ir bendrai autoimuninių ligų) priežastis ir pagalbos sau būdus. O šį  kartą palieku jus su viltimi - nors autoimuniškumą suvaldyti nėra lengva, padėti sau tikrai galima ir ligos nustūmimas į remisiją yra ne tik siektinas, bet ir realus tikslas. Kaip Hašimoto suvažiavimo metu (2016) pasakė gydytoja Shiroko Sokitch, 'Sveikimas yra įmanomas tol, kol žmogus yra gyvas'. Viltis visada yra!

Literatūra:
Hashimoto's Awareness, internete: http://www.hashimotosawareness.org/3-stages-of-hashimotos/
Healing Hashimoto's Summit, 2016


9 komentarai:

Anonimiškas rašė...

Ir kas toliau? kaip tik ieškau info nes pas mane antiTPO 660 (kU/l) ? Gydytojas sakė tu visiškai sveika bet ateik po pusės metų :(

HomeopatijaSuRaimonda rašė...

Toliau viskas priklauso nuo jūsų individualios situacijos ir simptomų. Jei skydliaukės hormonai yra normoje ir ne ribiniai, tai kolkas jūsų pagrindinis tikslas - mažinti antikūnius ir organizmo uždegimą. Tam gali padėti Seleno papildai (200 mcg/d bent 3 mėnesius). Taip pat reiktų atsižvelgti į žarnyno gydymą - išsitirti ar neturite alergijos/netolerancijos kokiems maisto (ir ne maisto) produktams ir pašalinti juos iš raciono, valgyti sveiką ir 'švarų' maistą (be koncervantų ir įvairių priedų), išvalyti organizmą nuo kitų patogenų (pvz., jei esate vartojusi daug vaistų ar turite sidabrinių plombų dantyse ir pan.). Reiktų pavartoti kokybiškus probiotikus ir virškinimo fermentus bei Omega 3 aliejus. Taip pat vertėtų pasitikrinti ar organizmui netrūksta VitD ir cinko.

Čia tokie bendri patarimai, bet visumoj bet koks holistinis gydymas prasidėtų nuo išsamios jūsų ligos istorijos analizės, nes svarbu atrasti kada ir dėl ko liga pradėjo vystytis ir bandyti pašalinti tuos veiksnius. Dažnai jie būna ne fiziniai, o psichologiniai. Todėl neretai rezultatai labiau priklauso nuo psichologinio balanso ir gebėjimo suvaldyti stresą nei nuo dietos ir papildų. Jei jaučiate, kad psichologiniai faktoriai gali būti jūsų ligos priežastis, siūlyčiau atrasti jums priimtiną atsipalaidavimo būdą, kurį galėtumėt praktikuoti bent kelis kartus į savaitę, pvz. jogą, meditaciją, pasivaikščiojimą gamtoj, plaukimą ar pan. Aktyvus/sunkus sportas sergantiems autoimuninėmis ligomis nėra rekomenduojamas.

Unknown rašė...

Raimonda, o hašimoto tiroiditą endokrinologas diagnozuoja? Tyrinėjuosi, kas man gali būti ir kol kas tik gūglinu, bet kol kas nesuprantu, kur kreiptis reikėtų...

HomeopatijaSuRaimonda rašė...

Taip, Kotryna, diagnozuoja endokrinologas, atlikęs kraujo tyrimus ir atradęs padidėjusį kieki ATPO (antibodies against thyroid peroxidase) antikūnių. Tačiau, priklausomai nuo to kokioj šaly gyvenat, kartais diagnozę nustato šeimos gydytojas, o tada siunčia pas endokrinologą, kad patvirtintų. Paprastai kelionė prasideda nuo šeimos gydytojo, o paskui jau ji/s sprendžia kur nukreipti.

Vilija rašė...

sveika Raimonda,noreciau paklausti,jei jau tyrimai rodo skydliaukes uzdegima,autoimunini susirgima,priauge guzu ,tai tikriausiai be sintetiniu vaistu jau neissiversiu,ar yra dar kitu budu gydytis.Papildus,kaip selenas,jodas ,omega 3,man liepe gerti trumpai su pertraukom,IS anksto dekoju uz patarima.

Anonimiškas rašė...

Pirma kart radau kazkokia rimtesne informacija apie autoimunini tiroidita. Panasu kad man greitu metu diagnozuos Hashimoto liga. Nes atpo pries 5 men buvo jau aukstas, o db daryti tyrimsi rodo kad ju kiekis patrigubejo.. ir viduj kirba mintis jog vien geriant tyroxina as nepasveiksiu ir nesureguliuosiu to.. vis vidinis jausmas kirba kuomet pradejau gert sintentini hormona, ar jau ta esama savijauta yra normali, ar cia tiap ir skaitos jaustis gerai, nes nebesuprantu savo kuno.. keli simptomai dingo, kiti ne...tad belieka sulaukt diagnozes..
Ir vis mintyse kyla klausimas o kas toliau..

Unknown rašė...

Pirma kart radau kazkokia rimtesne informacija apie autoimunini tiroidita. Panasu kad man greitu metu diagnozuos Hashimoto liga. Nes atpo pries 5 men buvo jau aukstas, o db daryti tyrimsi rodo kad ju kiekis patrigubejo.. ir viduj kirba mintis jog vien geriant tyroxina as nepasveiksiu ir nesureguliuosiu to.. vis vidinis jausmas kirba kuomet pradejau gert sintentini hormona, ar jau ta esama savijauta yra normali, ar cia tiap ir skaitos jaustis gerai, nes nebesuprantu savo kuno.. keli simptomai dingo, kiti ne...tad belieka sulaukt diagnozes..
Ir vis mintyse kyla klausimas o kas toliau..

Unknown rašė...

Hipotireoze arba hasimoto tiroiditas yra paveldimas

Unknown rašė...

Po daugelio metų ieškojimo kas man yra, prieš metus buvo ir man pagaliau rastas atsakymas į visus mano negalavimus. Tik gaila, kad Lietuvoje apie tai dar mažai informacijos.